• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Haftalık Kültür Sanat Haber Gazetesi

Hazar Yazarlar Birliği

Hazar Yazarlar Birliyi bir kuruluş olarak Bakü ve Baküden kenar, şair, yazar ve edebiyyatla ilgisi olan her keste büyük bir merak uyandırmış ve etrafına büyük bir yaratıcı kitle toplamayı başarmıştır.

Hazar Yazarlar Birliği 2017 yılında şairler İlqar Fehmi ve Arif Buzovnalının girişimile başkanlığını Anar Rzayevin yaptığı Azerbaycan Yazarlar Birliyine başvurusuyla yaratılmışdır. Kurulduğu günden birliğin başkanlığını Arif Buzovnalı üstlenmişdir.

   Hazar Yazarlar Birliyi bir kuruluş olarak Bakü ve Baküden kenar, şair, yazar ve edebiyyatla ilgisi olan her keste büyük bir merak uyandırmış ve etrafına büyük bir yaratıcı kitle toplamayı başarmıştır. Günümüze kadar bir çok merhum şairlermizin ve günümüz şair ve yazarlarının kitaplarının yayınlanmasını, onlara ait şiir gecelerinin geçirilmesini  düzenlemişdir. Bunlara misal olarak Hacı Mail, Memmedali Şefai, Mehemmed Biqelem, Azer İmamaliyev gibi  Azerbaycan şairlerine ithaf edilmiş geceleri söyleye biliriz. Bunla yanaşı  Hazar Yazarlar Birliyi üyelerinin kitaplarını çap etmiş ve okurlara sunmuşdur.

   Hazar Yazarlar Birliğinin üyeleri devamlı olarak Azerbaycanda ve  bir cok ülkelerde  şiir müsabakalarının ve edebi şölenlerin qalibi olmuşlar. Onlardan Nicat Nesri, Kamal Hüseynzade, Adil Ekber, Terlan Sadik, Saleh Sebat, Tahire Berrak, Velihan Abdullayevin isimlerini söyleye biliriz.

Birlikte edebiyyatımızın ilgili farklı sahaları da – tercüme, roman yazarlığı, eruz edebiyatı ve s. de yer ayrılmaktadır.

azerbaycan yazıcılar birliği


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın