• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Haftalık Kültür Sanat Haber Gazetesi

ROMANCI DİLAVER METİNER'LE SÖYLEŞİ

Her romanın kendine has özellikleri vardır.

- Dilaver Metiner romanlarıyla tanınan bir kalem ama okurlarımız için kitaba gelinceye kadar hayat hikâyenizi öğrenmek isteriz?

- 1977 yılında Kayseri de doğdum. Ortaokul ve lise öğrenimimi Pazarören Öğretmen Lisesinde tamamladım. Ardından Çanakkale 18 Mart üniversitesi eğitim fakültesini bitirdim. Bitlis, Sivas ın çeşitli yerleri ve Kayseri de idarecilik ve öğretmenlik yaptım. Halen idareci olarak görevime devam etmekteyim.

- Kitaplarınızın isimlerinin çok ilginç bulduğumuzu belirtmek isterim. Nedir bunun gerekçesi? Neden Liya neden Esta?

- Kitapların içeriği kadar kapak ve isminin de önemli olduğu aşikardır. Akılda kalıcılık ve marjinallik adına böyle bir girişimde bulundum. Politik anlamda daha dikkat çekici olacağını düşündüğüm için kitap isimleri alışılmışın dışında oldu. Liya; sabrın en güzeli anlamını taşıyor. Esta; yön, doğu, doğuş(ispanyolca) anlamlarına geliyor.

- Romanlarınızı okunurken ilginç bir olay akışıyla karşılaşıyoruz. Zaman zaman konu odaklı zaman zaman odak dışı akışlar var. Romanda neyi önemsemeli?

  • Her romanın kendine has özellikleri vardır. Biraz yazarın bakış açısı biraz da olayların seyri sanırım karar verici oluyor. Romanların bazılarında betimleme ve tasvir ön plandadır, kimisinde olaylar, kimisinde edebi anlatım. Ben biraz kurgusalcıyım. Kitaplarımda kurgu daha ön plandadır. Şimdi 3.kitabımı bitirdim sayılır. Onda da geleneğimi bozmadan kurgusallığı ön planda tutmaya çalıştım.

esta diaver metiner

- Siz romanlarınızda an ı yaşamalı anlayışını mı vurgulamak istiyorsunuz? Yaşanılan üzerine düşünmek tehlikeli mi?

  • Anı yaşamak elbette şahsım adına önemli. Olaylar üzerine düşünmenin tehlikeli olduğunu düşünmüyorum. Anı yaşamalı ama bilinçli ve keyfini çıkararak. Sadece anı yaşamak felsefesi ile ele almak biraz kısıtlamak olur diye düşünüyorum. Çünkü yaşanmış olayları yada yaşanması muhtemel olayları hatırlatmak, hatırlarken şaşırtmak, bazen empati kurmak gerektiğini düşünüyorum.

- Hayat böylesine basitse onu karmaşık hale kim getiriyor? Kurgu mu hayatın kendisi mi insanların kusurları mı?

- Aslında hayat çok basit. Zorlaştıran bizleriz. Gerek kurgularımız gerek tecrübelerimiz oluşumlar karşısında gardımızı almamızı sağlıyor. İnsanlar gerçekten çok farklılıklar gösterebiliyor. Kimin neye nasıl tepki göstereceğini kestirmek çok zor. İşe kendimizi tanımaktan başlayıp verici olduğumuz sürece hayat basit ve huzur verici olacaktır diye düşünüyorum. Tabiat, evren ve insan dışındaki tüm varlıklar Yaratan tarafından kusursuz inşa edilmiştir. Biz insanlar istek ve arzularımıza yenik düşerek bazen kendimizi ön planda tutarak bencillik yapıyoruz ve güzel şeylerin oluşumunu belkide engelliyoruz. Hayatı karmaşık hale getiren bencilce tutumlarımız diye düşünüyorum.

- Romanda kimleri ve neleri önemsiyorsunuz? Beğendiğiniz yazarlar ve eserleri öğrenmek isteriz?

  • Bir çok kitap okumuşumdur. Okuduğum her kitap kendi başına bir dünya barındırıyor. Her kitabın kendine has bizlere söylemek istedikleri vardır. Kitapların her unsurunu önemserim. Kahraman, olay, zaman, kurgu, bilgi, tecrübe, yaşanması muhtemel durum vs. Kitaplar veya yazarlar olarak sınırlamak istemiyorum çünkü hepsini değerli buluyorum.

liya dilaver metiner

-  Yeni çalışmalarınız bağlamında okurlarınıza neler söylemek istersiniz

- Yazmayı seviyorum. Nefesim yettiği sürece yazmaya devam edeceğim. 3.kitabım bitti sayılır. Hatta 4.kitaba başladım diyebilirim.  

Okurların çok kıymetli ve zahmetli olan okumak eylemini tebrik ve taktir ediyorum. Umarım herkes okumanın önemini kavrar. Kitabımız Kur-an da dahi okumanın önemi ilk ayette vurgulanmıştır. Oku "ikra" şeklinde. Okumaktan zarar gelmez. Aksine fayda görülür. Bu nedenle okuyan ve okutan her bireye teşekkür ediyorum. İyİki varlar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın