• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Haftalık Kültür Sanat Haber Gazetesi

Rüştü Onur Şiir Ödülü’ne başvurular başladı.

Devrek Belediye Başkanlığı tarafından, Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği’nin desteğiyle bu yıl ilk kez Rüştü Onur Şiir Ödülü Yarışması düzenleniyor.

Rüştü Onur Şiir Ödülü’ne başvurular başladı

 
Devrek Belediye Başkanlığı tarafından, Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği’nin desteğiyle bu yıl ilk kez Rüştü Onur Şiir Ödülü Yarışması düzenleniyor.

Yarışmanın amacı, Rüştü Onur adını yaşatmak, Türk edebiyatına katkı sağlamak, yeni şiirler ve adlar kazandırmak.

YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI:

-Yarışmaya, isteyen herkes katılabilir.

-Yarışma konusu, serbesttir.-Ödüle aday olan yapıtlarda çağdaş bir dünya görüşü, şiirin gerektirdiği estetik ve dil bilinci temel ölçüt olacaktır.

-Ödüle, 01 Ocak 2020-01 Temmuz 2021 tarihleri arasında yayımlanan kitaplar ve dosya dalında (Kitap oylumundaki) yayımlanmaya hazır dosyalar katılabilir.

-Ödüle başvuru, 19 Nisan 2021 tarihinde başlayacak ve 01 Ağustos 2021 tarihinde sona erecektir.

-Ödül, kitap ya da dosya dalında bir kişiye verilecektir. Gerekirse, “Jüri özel ödülü” de verilebilir.

-Yarışma sonuçları, 01 Kasım 2021 tarihinde açıklanacaktır. Ödül töreni, 02 Aralık 2021 tarihinde Devrek’te yapılacaktır.

-Yarışmada birinci olana, 2.500 TL ve plaket verilecektir.

-Ödüle katılacak kitap ve dosyalar, 6 adet olarak katılımcının kısa özgeçmiş-adres ve iletişim bilgilerinin bulunduğu bir dilekçe ile en geç 01 Ağustos 2021 tarihine kadar elden-posta veya kargo ile aşağıdaki adrese ulaştırılacaktır.
İbrahim Tığ: Devrek Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Alanı Devrek-Zonguldak 0-533-6461706

-Posta ve kargo gecikmelerinin sorumluluğu, sekreteryaya ait değildir.-Ödüle, Otuz yaşından gün almamış şairler katılabilir.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ:

Mehmet Yaşar Bilen (Eleştirmen-Yazar ve Jüri Başkanı), Halil İbrahim Özcan (PEN Türkiye 2. Başkanı), Ayten Mutlu (Şair-Yazar), Hüseyin Alemdar (Şair-Yazar), İbrahim Tığ (Şair-Yazar).

RÜŞTÜ ONUR:

3 Ağustos 1920 tarihinde Devrek’te dünyaya geldi. Babası bir köy öğretmeni olan Mehmet Emin Onur, annesi Fikriye Hanım’dır [1] Ailenin en büyük çocuğu olan Rüştü Onur’un Hüseyin ve Saffet adında iki erkek kardeşi vardır. İlk öğrenimini 1933’te Devrek’te tamamladıktan sonra Kastamonu’da başladığı ortaöğrenimini Zonguldak’ta Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nde sürdürdü. Vereme yakalandığı için 1938’de öğrenimine bir yıl ara vermek zorunda kaldı; ertesi yıl tekrar okula başlasa da artık okul havasından uzaklaştığı için öğrenimine devam edemedi. Okulu bıraktı ve "Maliye Varidat Memur Muavini" olarak Ereğli Kömür İşletmeleri'nde çalışmaya başladı.

Hastalığının şiddetlendiği 1941-1942 yıllarını iş ve hastane arasında geçiren Onur, Zonguldak M. Çelikel Lisesi’nde bir sene öğretmenlik yapan Behçet Necatigil ve yakın arkadaşı şair Muzaffer Tayyip Uslu ile birlikte Zonguldak’ta çıkan dergi ve gazetelerde ve İstanbul’da yayımlanan Değirmen mecmuasında şiir ve yazılar yayımladı. Sağlığı kötüleşince İstanbul’a giderek Heybeliada’daki Senatoryumda tedavi gördü. İstanbul-Zonguldak seferlerini yapan Anafartalar Vapuru'nda Mediha Sessiz ile tanıştı. Mediha Sessiz Kandilli Lisesi'ni bitirdiği yıl Karabük Demirçelik Fabrikası'nın açtığı memuriyet sınavını kazanarak burada bir süre memurluk yaptı.Karabük'te aniden rahatsızlaşan Sessiz'in hastalığının ne olduğu belirlenemeyince İstanbul'a gitti ve Heybeliada Sanatoryumu'nda tedavi gördü. Taburcu edildi fakat hastalığı iyice arttı. Beşiktaşlı doktor Ahmet bey hastalığının karın zarı ihtilabı teşhisi koydu ama iş işten geçmişti. Bu süre içinde Rüştü ile evlenen Mediha Sessiz, çok geçmeden yaşamını yitirdi. Bunun üzerine Rüştü Onur'un da hastalığı arttı ve ağırlaştı. Nitekim Beşiktaş’ta Şair Leyla Sokak’taki evinde 2 Aralık 1942'de yaşamını yitirdi. Ortaköy Mezarlığı’na defnedildi.

(Devrekli şair yazar İbrahim Tığ-Sabahat Sessiz ile söyleşi) Salah Birsel 1956'da şiirlerini ve diğer yazılarını "Rüştü Onur" adlı bir kitapta topladı.

Rüştü Onur hastalığı nedeniyle yaşamının çok kısa olacağını bilerek yaşadı ve şiirlerine de bu duyguyu yansıttı. Adı, ölümünden sonra hep kendisi gibi genç yaşta ölen şair arkadaşı Muzaffer Tayyip Uslu ile anıldı.

Ölümünden sonra

1983’ten itibaren doğum yeri olan Devrek’te adına Anma Günleri düzenlenmektedir.

  • Elveda adlı şiiri 1985 yılında müzisyen Süreyya Akkaş tarafından bestelendi.
  • Şairin çıkarmayı istediği ama sağlığında gerçekleştiremediği dergi, “Şehir” adı ile 2004 yılından beri aylık olarak Devrek'te şair-yazar İbrahim Tığ tarafından yayınlanmaktadır.[2]
  • Yılmaz Erdoğan'ın 22 Şubat 2013'te vizyona giren Kelebeğin Rüyası adlı filmine arkadaşı Muzaffer Tayyip Uslu ile birlikte konu olmuştur.Söz konusu filmde Onur'u Mert Fırat canlandırmıştır.
  • Şairin adı Bülent Ecevit Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma salonuna verilmiştir.[3]

Yapıtları

  • Rüştü Onur (Ölümünden sonra yayınlandı, 1956)
Hakkında yazılanlar
  • Rüştü Onur,Yaşamı-Eserleri-Şiirleri, İbrahim Tığ, (Kurgu Kültür Yayınları 2011) ISBN 9786055690335
  • Rüştü Onur/Mektubun Avucumda, mektupları,şiirleri, İbrahim Tığ (Kaynak yayınları 2013) ISBN 9789753437288

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın