• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Haftalık Kültür Sanat Haber Gazetesi

BUZDOKUZ ŞİİR TEORİ ELEŞTİRİ DERGİSİ 6. SAYI ÇIKTI

Buzdoku şiir teori eleştiri dergisi 6 sayısı okuru ile buluştu.

BUZDOKUZ ŞİİR TEORİ ELEŞTİRİ DERGİSİ 6. SAYI ÇIKTI


Bir bakteri, insanın şiirine karşı şiir yazıyor. Bu şiirler NASA aracılığıyla uzaya gönderilmişti. InSight sondasının güvertesinde mikroişlemcide dijital bir yük olarak oturuyor ve şu anda Mars’ın yüzeyindeki Elysium Planitia bölgesini araştırıyor. Tüm bu süreci içeren Xenotext projesinin sahibi şair Christian Bök
ile Ertuğrul Rast, deneysel şiir, görsel şiir, patafizik, genetik, bilim-şiir ilişkisi gibi konuların işlendiği bir söyleşi gerçekleştirdi. Buzdokuz’un Bök’e ayrılan bölümünde şairin şiirleri ile birlikte Ken Hunt’ın Bök poetikasını açımlayan bir yazısı var.

André Leroi-Gourhan, “Elin, ifadenin içinde görmeye atıfta bulunduğu kendine özgü dili vardır,” der. Onun tam da mitolojiye denk düşen görsel indeksi anlatmak için kullandığı “mitografik dil”, bugün teknolojinin çok katmanlı uyaranlar ve ses aracılığıyla çeşitlendirdiği rasyonel-grafik dilini yankılar. Bu
dil, kaya resimlerinden dijital algoritmalara uzanır. Dile gelen/getiren bu insan eli, yeteneğin ve taklidin kanıtı olmaktan çıkıp aklın ve imgelemin bir uzvuna dönüşmüştür. Buzdokuz, dilin işlerine olduğu gibi elin işlerine de kayıtsız kalamaz.

ESC’de Christian Bök, Jim Leftwich, Nico Vassilakis, Cansu Aybaş,
Oytun Akdeniz, Nergihan Yeşilyurt, Burak Ş. Çelik, Muhammed Yusuf Aktekin, Hakan Şarkdemir, Hafize Çetinkaya’nın işleri yer alıyor.

CTRL+A bölümünün şairleri şöyle: Cengizhan Genç + Hayriye Ünal + Atakan Yavuz + Zeynep Arkan + Ertuğrul Rast + Betül Aydın + Burak Ş. Çelik + Ali Berkay + Koray Karaduman + Dilara Elitaş + Mert Özden + Vasfettin Yağız + Yunus Emre Altuntaş + Abdurrahman Ekinci + Yusuf Koşal + Rıdvan Temiz +
Mustafa Torun + Onur Ocak + Sadık Koç + Hasan Bozdaş + Özgür Ballı.

Atakan Yavuz kavramsal denemelerin bölümü Space’te bir makasçı olarak şair portresi sundu.

Eleştirmenin Buzdokuz’daki mekânı Caps Lock’ta Hayriye Ünal, Murat Üstübal, Sean Foley, Burak Ş. Çelik, Muhammed Yusuf Aktekin’in yazıları; derginin End bölümünde Yusuf Koşal, Emre Söylemez, Mert Özden ve Hanne Koç’un sürpriz işleri var.
Buzdokuz İletişim
Turgut Reis Cad. 36/5 Anıttepe / Ankara
buzdokuz@buzdokuz.com
buzdokuzdergi@gmail.com
@buzdokuzdergi
0 533 2766212

Akalemler Dergisi 34. Sayı Okuru İle Buluştu.

 

İlk İslam düşünürü Kindî’nin evrenin yaradılışıyla ilgili düşüncelerinden yola çıkılarak hazırlanan 34. Sayı yine kışkırtıcı biçimde okuru akalemler’i okumaya davet ediyor. Evrenin bütün bir varlık olarak yaratıldığı düşüncesini öne süren Kindî’nin fikirlerinden hareketle dünyada yaşanan salgın ve Marmara’daki deniz salyası ve çevre kirliğinin aslında insanın ve insanlığın kirlenmişliğinden bahsediyor akalemler.

Bu çıkış yazısını takiple derginin dikkat çeken hikâyecisi İbrahim Savar’ın “Tan mı? Kan mı?” başlıklı güzel hikâyesi okuru sarıyor.  Önce keçilerimiz çoğaldı. Her seferinde ikişer yavruladılar. Tavuklarımız da oldu sonra. Ormandan dağ çilekleri topladık baharda. Büyük yokuşun dibindeki kasabaya götürdük onları. Sabun, kibrit, kumaş gibi şeylerle değiştirdik. Peynir yapmayı da öğrendim.” Diyerek hayata yürekten dokunan bir hikâye okuyoruz.

                Dergide yazı ve şiirleriyle belirginleşen Beste Bekir bu sayıda “Romantizmin Öncüsü Johann Gottfried Herder“ başlıklı inceleme yazısı ve “Kan Irmağı” isimli çıkış yazısını bütünleyen şiir ile yer almış.

                Derginin önemli yazarlarından Burhan Kale yazısında ise Şiirimizde yağmur imgesini konu edinmiş. Şiirimizin usta şairlerinden Tevfik Fikret, Necip Fazıl, Sezai Karakoç gibi şairlere gönderme yaparken günümüz şairlerinden Selim Tunçbilek, Nurullah Genç, Resul Duman ile yazar kendi dizelerine atıfla yazısını biçimlendirmiş.

                Yüksel Gazioğlu, Kurtuluş Çelebi, Selçuk Şamil, Hızır İrfan Önder ve Neva Selçuk şiirleri ile dergide öne çıkan şairler. Selim Tunçbilek ise bu sayıda şiirimizin büyük ustası Yahya Kemal’i “Bin Yıldan Uzun Gecenin Bestesi” başlığı ile değerli bir yazı kaleme almış

                Hilal Kutlu “Pandora’nın Kutusu” başlıklı yazısı ile hikâyesini paylaşmış ve günümüz insanının mutluluk beklentisine dikkat çekmiş.

                Kübra Gedik Bilge Karasu’nun Troya’da ölüm vardı öykü kitabında “Deniz” olgusunu inceleme konusu yapmış.

Ayşe Algün ise “Meramı hüzün olan” başlıklı yazısı ile dergide yer almış.

Akalemler 34. Sayısında okuru her açıdan mutlu kılacak bir sayı hazırlarken, 21 Ağustos’u dünya yazı günü olarak ta kutlamayı ihmal etmemiş.

Zevkle okuyacağınız bir dergi akalemler.

                Derginin eski sayılarını PDF olarak www.akalemler.com sitesinden indirebilirsiniz. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın