• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Kültür Sanat Edebiyat Haber Gazetesi

Çukurova Öykü Ödülü Başvuruları Başaldı.

Yeni Adana Gazetesi ve Çukurova Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Çukurova Öykü Ödülü başvuruları 1 Ekim 2023 tarihine kadar sürecek.

Çukurova Öykü Ödülü Şartnamesi

1) KONU: UMUT
2) AMAÇ: Kişisel umudun kolektif umutla yer değiştirdiği, ortak mücadele bilincinin zorunluluk haline geldiği günlerden geçiyoruz. İyimser olmanın dayattığı edilgen tutum ile umut etmenin amaca dayalı etkin gücü arasındaki derin uçurumun kıyısında, ülkemizin ve dünyanın geleceği yeniden şekilleniyor.
‘Umut bütün karanlığa rağmen bir aydınlığın olduğunu görmektir” diyen Desmond Mpilo Tutu’nun bu sözü her geçen gün daha da anlam kazanırken, “görmek” umudun en önemli faktörü olarak çıkıyor karşımıza; umudun içinde bir umut olarak…
Öteden beri umudun adresi olmuş Çukurova; mücadelenin, çabanın vazgeçilmez yurdu… Bereketli topraklar yedi veren umut aşılamış nice yaşama.
Ve biz bu yıl “Umut” diyoruz… Yazarlarımızı “Çukurova Öykü Ödülü” kapsamında umut ve umudun türlü halleri üzerine yazmaya davet ediyoruz.
İstiyoruz ki edebiyatımıza dünden bugüne çok sayıda eser ve yazar kazandıran Çukurova, bu yarışma sebebiyle yeni kazanımlara olanak sağlasın, yeni eser ve isimlerin ortaya çıkmasının, fark edilmesinin yolunu açsın.

3) KATILIM KOŞULLARI:

1. Yarışma, 18 yaş üzeri, Türkçe yazabilen -amatör, profesyonel ayrımına gitmeksizin- herkese açıktır. 

2. Her yazar, yarışmaya yalnızca 1 öykü ile başvurabilir.

3. Yarışmaya gönderilen öyküler, dijital ve basılı hiçbir alanda yayımlanmamış, herhangi bir ödül almamış olmalıdır. Aksinin ispatı halinde kazanılmış tüm hakların iptali söz konusu olacaktır.  

4. Öyküler, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto, “1,5” satır aralığında yazılacaktır. Öyküler en fazla 7 sayfa olacaktır.

5. Başvurular rumuzla yapılacaktır.

6. Gönderilen elektronik postada ekli 2 dosya bulunacaktır. Birinci dosyada öykünüz, ikinci dosyada ise kısa özgeçmişiniz ile iletişim bilgileriniz yazılı olacaktır. Her iki dosya da yarışmacının rumuzuyla kayıt edilecek, birine özgeçmiş, diğerine öykü adı eklenecektir. RUMUZ “Özgeçmiş”/ RUMUZ “Öykü adı” şeklinde.

7. Yarışmada dereceye girenler ve seçici kurulun yayımlanmaya değer gördüğü öyküler ortak bir kitapta toplanabilecek, yarışmaya öykü gönderenler bu şartı kabul etmiş sayılacaklardır. Kitapta öyküsü yer alan yazarlara 3 adet kitap gönderilecektir.

8. Yarışmada dereceye girenler Çukurova Belediyesi tarafından Adana’da 3 gün misafir edilecek, plaket ve şartnamede belirtilen nakit tutar ile ödüllendirileceklerdir.

Para Ödülü:
1. Öykü 7000 Türk Lirası
2. Öykü 6000 Türk Lirası
3. Öykü 5000 Türk Lirası

9. 1 Ekim 2023 tarihinden sonra gönderilen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

10. Sonuçlar, Yeni Adana Gazetesi’nin 106. yayın yılına giriş tarihi olan, 25 Aralık 2023 tarihinde basın yoluyla duyurulacak, dereceye giren yarışmacılarla ödül töreni için ayrıca iletişime geçilecektir.

Uyarı: Yarışmaya başvuranların, yarışma şartnamesini okuduğu ve koşulsuz “olur” verdiği kabul edilecektir. 

SEÇİCİ KURUL:
1. Nihat Ziyalan 
2. Feryal Tilmaç 
3. Mustafa Balel 
4. Mehmet Erte  
5. Süreyya Köle 

Ön Seçici Kurul:
Özgür Çırak
İlay Bilgili

İletişim: cukurovaoykuyarismasi@gmail.com


  
427 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın