• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Kültür Sanat Edebiyat Haber Gazetesi

ŞAKİR KURTULMUŞ HOCAMIZ GENÇ OYUNCU METE GÖK İLE OYUNCULUK SERVİVENİNİ KONUŞTU.

Son yıllarda film ve dizilerde genç oyuncuların dikkat çekmeye başladığına hepimiz şahit olmaktayız. Tiyatro, film ve dizi sektörü de geliştikçe yeni ihtiyaçlarla birlikte, yeni oyuncular, genç oyuncular da öne çıkmaya başladı. Sektörün dışa yansımayan iç yüzünde bu işler nasıl yürüyor. Genç bir oyuncunun sektördeki yolculuğu nasıl başlıyor, nasıl ilerliyor, bunları konuşalım istedim.

Söz konusu genç oyuncuların kendi kültürümüze, inançlarımıza, ahlakımıza, geleneklerimize bakışı nasıl? Kendi toplumumu ile ilişkileri nasıl genç oyuncuların? Bu ve benzeri konularda merak ettiğimiz düşünceleri açmak, genç oyuncuların bu konudaki görüşlerini öğrenmek amacıyla genç bir oyuncu olan Mete Gök ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Genç bir oyuncunun sektöre yeni adım attıktan sonra neler yaşadığını, neler düşündüğünü, ileriye dönük nasıl planları olduğunu, sektörün bu konudaki gelişmeleri nasıl karşıladığını ilk elden öğrenme fırsatı bulduk.

Oyunculuk eğitimi alma fikri nasıl gelişti, buradan başlayalım istersen önce.

Ata Koleji gibi köklü bir kurumdan mezun oldum. Okulda bütün öğrenciler daha ilk günden itibaren ortaya koydukları yetenekleri doğrultusunda eğitim almaya başlıyorlar. Bu özellik bizi kısa sürede hedeflerimizin peşinden gitme düşüncesine götürdü. Bu alanları genişleterek ilerlerken, bizde merak duygusunu da açığa çıkardı. Oyunculuğu bu açıdan önemsedim, kendi yeteneğimi açığa çıkaracak, onları geliştirebilecek daha sonra da içinde yaşadığımız toplumla paylaşabileceğim bir alan olması benim bu konudaki ilgimin daha da gelişmesine yol açtı. Okuldaki hocalarımızın da bende bu yönde bir ilgi ve yetenek gördüklerini sanıyorum ki çok ilgi ve desteklerini gördüğümü söylemeliyim. Beni bu konuda daima teşvik edici oldular ve ben de araştırmalarımı çoğalttım, bu alanda yoğunlaştım. İlk zamanlar bol miktarda film seyretmeye başladım. İlk önce fark ettiğim şey sinemanın bir dili olduğuydu. Bu dil üzerine, görsel sanatlar üzerine düşünme ve yeni fikirler üretme yolunu seçtim. Bu zor ve uzun bir yoldu, bunu biliyordum ama büyük istek duyduğum için zorluklara hiç aldırmadım. Sadece çok dikkatli ve özgün bir çalışma yapmam gerektiğini düşünüyordum. Böyle yapmaya devam edersem başarılı olabileceğimi düşünüyordum.

Bu dikkat üzerinde duralım biraz, neden gerekli böyle bir hassasiyet, böyle bir dikkat sizce?

Şöyle ifade edeyim. Hangi işi yaparsak yapalım büyük bir dikkat ve özenle yapmalıyız. Öyle yapmadığımız takdirde başarılı olmamız mümkün olmaz. Her şeyden önce iyi bir gözlemci olmalıyım diye düşünüyordum. Hangi filmde, hangi oyunda rol alırsam alayım üstlendiğim rolün hakkını vermeliyim, diye düşünüyordum. Bu yüzden ciddi bir emek vermeye başladım işin başında. Yapacağım işin en iyisini yapabilmek için, oynayacağım rolü daha önceden oynamış olan sanatçıların rollerine bakıp, o sahneleri defalarca izleyerek kendi adıma alabileceklerimi süzüp almaya çalıştım. Bu rolü ben oynarsam nasıl daha iyi oynayabilirim, nasıl daha farklı bir rol ortaya koyabilirim diye çeşitli denemeler yapıyor, beden dilimi, mimiklerimi daha iyi nasıl geliştirebilirim diye çaba sarf ediyordum.

Oyunculukta gözlemin de büyük payı var değil mi?

Elbette, çok hem de. Sosyal hayatın içinde, günlük yaşantımız arasında pek çok ilginç olayla karşılaşırız, bazen çok önemsiz gibi görünürler ama aslında derin bir yaraya işaret ettiklerini sonradan anlarız. Yaşamın akışında karşılaştığımız insanlardan ders alırız bazen. Sanatçının önemli özellikleri arasında ilk sıralarda yer alır gözlem. Ne kadar iyi bir gözlemci olursak, o kadar iyi sonuçlar almamız mümkündür bence.

Mesleğin zorlukları karşısında endişe duyar mısınız?

Hayır, hiçbir zaman. Çünkü içinde olduğumuz yol çok uzun süreli bir yol. Zor olabilir, önünüze engebeli yollar çıkabilir ama sanatçı asla hedeflerinden vazgeçmemeli. Büyük bir sabır ve özveri ile sonuna kadar mücadele etmesini bilmelidir diye düşünüyorum. Yolun çok başındayım, bunu biliyorum ve heyecanım hiç eksilmeden çalışmaya özen gösteriyorum. Yeni bilgiler, yeni haberler, yeni insanlarla hayatımı, düşüncelerimi zenginleştirmeye çalışıyorum. Çok okuyorum. Okuyarak eksiklerimi gidermeyi, yeni bilgilerle yol almayı tercih ediyorum.

Oyunculukta hedeflerin neler, diye sorsak, neler söylersin?

İddialı değilim ama azimliyim, çalışmaktan asla yılmayan bir yapım var. Gençlere yönelik projelerin çoğalmasını istiyorum. Bu projelerde yer almaktan kendi adıma çok mutlu olacağımı düşünüyorum. Neden gençler derseniz, şu anda gençliğin içinde bulunduğu durum çok iç acıcı değil maalesef. Gençlerin yeniden kendi değerleri ile buluşması gerekli. Bu açıdan gençlere yönelik yapılacak projeler çok önemli. Her şeyden önce bu projeler geçmişle olan bağlarımızı güçlendirme noktasında da çok yararlı olacaktır.

Kendi üzerinden, genç arkadaşlara oyuncu olmak isteyenlere dönük neler söylemek istersin?

Sürekli kendimizi yenilemeli, geliştirmeliyiz. Hedeflerimizi iyi tayin edip, aksatmadan belli bir disiplin ile sürdürmeliyiz çalışmayı. Bilgiye aç olduğumuzu hiçbir zaman unutmamalıyız. Ustalardan alacağımız, öğreneceğimiz şeyleri kitaplardan bulamayabiliriz. Yanlarında çalıştığımız büyükleri, ustaları çok iyi takip etmeli, oyunculuk üzerine sergileyecekleri rolleri çok iyi izlemeli, onlardan ders alabilmeliyiz. Son olarak çalışmadan asla yılmamalı, taviz vermemeliyiz. Çok çalışmam gerektiğini biliyorum ve öyle davranmaya özen gösteriyorum.

Çok teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum.

Ben teşekkür ediyorum

  
314 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın