• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Kültür Sanat Edebiyat Haber Gazetesi

Kadın Dayanışmasını Edebiyatta Görünür Kılan Proje
Kadın Öyküleriyle Her Yıl Çoğalan 8 Mart Projesi 24 Kadın 24 Öykü Kitabı ile 4. Yılında

2021 senesinde 21 Kadın 21 Öykü ile başlayan yeni kadın edebiyat geleneği, bu sene dördüncü yılında ve 24 Kadın 24 Öykü isimli dördüncü kitabıyla aranızda.

Her yıl bir artarak çoğalan kadın öyküleri 2021 senesinde 21 Kadın 21 Öykü kitabı ile kadın gözü ile kadını anlatmış, 2022 senesinde 22 Kadın 22 Öykü kitabı ile kadın gözüyle erkeği ve 2023 senesinde ise 23 Kadın 23 Öykü kitabı ile kadın gözüyle çocuğu anlatan öykülerle aramızda yer almıştır. Dördüncü senesinde 24 Kadın 24 Öykü ile devam eden kadın öyküleri geleneği, bu sene de kadın ve doğa teması ile yazılmış keyifli öykülerle sizlerle buluştu.

Heyecan verici projenin fikir annesi olan Funda Ergenekon, yıllarca sürecek bir geleneğin dördüncü yılında kadınların bir arada ne kadar güçlü olduklarını göstermeyi amaçlıyor. Aynı zamanda da her bir kitap ile daha çok kadını yazmaya teşvik ederek edebiyat alanında kadınların gücünü göstermeyi hedefliyor.

24 Kadın 24 Öykü kitabında kelimeleriyle bir araya gelen 24 kadın, kadınların öykülerinin unutulmaz seslerini duymak ve edebiyatta kadın sesini desteklemek için çalışan yazarlar. Bu emeklerin sesi olan 24 Kadın 24 Öykü kitabı 8 Mart 2024 tarihinde sizlerle birlikte olacak. Artshop Yayıncılık tarafından basılan bu kitap aynı zamanda modern öykücülüğün de arşivini tutacak bir çalışma.

Kadın Dayanışmasını Edebiyatta Görünür Kılan Proje

Kadınlar için kayda değer bir 8 Mart armağanı olan bu gelenekle, nesilden nesile aktarılacak bir dayanışma başladı. İsimleri ve öyküleri her yıl değişen bu kitaplar serisi ile kadınların dayanışması yıllara meydan okuyacak bir zaman kırılmasını sağladı. 2024 yılında 24 Kadın 24 Öykü kitabıyla aramızda olan bu müthiş proje ile siz de kadınların edebiyattaki sesini destekleyebilirsiniz. Editör ve fikir annesi Funda Ergenekon’un başvurular arasından seçerek kitaba aldığı birbirinden güzel 24 öyküyle kadınların yanında gizemli bir edebiyat yolculuğuna çıkmaya davetlisiniz.

Kitapta öyküleri ile A.Mehtap Sağocak, Aybüke Çolakoğlu, Aysu Sevtekin, Aysun Eliş, Berrin Yelkenbiçer, Burçin Kaya, Cemile Kurtaş, Dilek İşcen Akışık, Dursaliye Şahan, Elif Yalçın, Esra Sungun, Feride Bozkurt Yıldız, Funda Ergenekon, Gülnar Kandeyer, İlknur Aydın, İlknur Özcan Çakıner, Mehtap Alpak, Meltem Akhan, Neşe Doster, Özlem Barlok, Pelin Gezeryel, Sema Güler, Şebnem Özbay ve Tuğba İnceoğlu yer aldı.

Edebiyatta kadın dayanışmasının eşsiz bir örneği olan bu projeyi desteklemek için 24 Kadın 24 Öykü kitabını almayı ve okumayı unutmayın…

@kadinoykuleri

24 Kadın 24 Öykü Derleyen ve Düzenleyen: Funda Ergenekon

Artshop Yayınları, Mart 2024
  
178 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın