• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Kültür Sanat Edebiyat Haber Gazetesi

Neva Selçuk
nevaselcuk@edebiyatgazetesi.net
SÖZCÜKLERLE RESİM YAPAN ŞAİR
05/04/2021

 

 

Çocukken, muhtemelen liseye giden bir tanıdığa ait,  Türk Dili ve Edebiyatı ders kitabını karıştırmış, Ahmet Haşim’in “Merdiven” şiirini okumuştum. “Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden” dizesiyle çocuk muhayyilemde geniş, oldukça geniş, gökyüzüne doğru yükselen ve sonu görülmeyen bir merdivenin basamaklarını tırmanırken bulmuştum kendimi. Şimdi o basamaklardan bir haylisini geride bırakmış olsam da hâlâ bu şiiri okuduğumda o geniş merdiven beliriveriyor gözümde.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Hilkat onu bir nevi ressam yaratmıştı.” cümlesini okuyunca çocukluğumda gördüğüm merdiven geldi aklıma. İmaj, edebi sanat, şekil, mana, metafor gibi kelimeleri duymamış bir çocuk bile Ahmet Haşim şiirini okuduğunda bir tablonun içerisinde buluyorsa kendini, bu şair şüphesiz büyük bir ressamdır. Sözcüklerle hayali bir âlemin tablosunu armağan etmektedir bize. Tıpkı Abdülhak Şinasi’nin “Ahmet Haşim’in gölü o kadar tabii ki ben bile onu okuduğumdan beri bu kocaman şehrin belki her bir bahçesinden daha çok, bir gölün civarında geziniyor gibiyim.” sözlerinde ifadesini bulduğu gibi. 

Ahmet Haşim şiirinin bu özelliğini, Yahya Kemal, “teşbihleri ile Çin, Hint, İran ve eski Türk ressamlarını gölgede bırakır bir sanatkardır.” diyerek dile getirmiştir. Nurullah Ataç ise bir yazısında “Haşim sesler işiten bir adam değil, seslerde bile renkler gören bir adamdı.” diyor.

Haşim gördüğü renkleri şiirlerinde öylesine güzel vurgulamıştır ki, kimi şiirlerini okurken sözcükleri renkler halinde görürüz. Kızılın, sarının, mavinin akisleriyle gözlerimiz kamaşır; izlediğimiz tablonun büyüsünde kayboluruz.  

Yukarıda bahsi geçen “Merdiven” şiiri de Haşim’in renklerinden hayli nasibini almıştır. Yazımızı, bu şiirin, okuyucusuna cömertçe sunduğu görsel şölenle bitirelim.  

 

MERDİVEN

Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden,

Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak,

Ve bir zaman bakacaksın semâya ağlayarak...


Sular sarardı... yüzün perde perde solmakta,

Kızıl havâları seyret ki akşam olmakta...


Eğilmiş arza, kanar, muttasıl kanar güller;

Durur alev gibi dallarda kanlı bülbüller,

Sular mı yandı? Neden tunca benziyor mermer?


Bu bir lisân-ı hafîdir ki ruha dolmakta,

Kızıl havâları seyret ki akşam olmakta...


Ahmet HAŞİM                                                                                               1306 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜNYA ŞİİR GÜNÜ - 21/03/2021
Şairler poetikalarında kendi şiir dünyalarını tanımlamış, şiirlerinin belli başlı çerçevelerini ortaya koymuşlar.
BİZİM YUNUS - 07/03/2021
Yüzyıllardır, her sosyal çevreden, her eğitim seviyesinden ve farklı dünya görüşlerinden bu kadar çok insanın gönlünü titreten başka bir şair var mıdır bilmiyorum.
ŞAİRLERİN ÇELEBİSİ - 22/02/2021
Yaşadığı dönemde anlaşılamayan garip bir şairdir Asaf Halet Çelebi.
SÖZCÜKLERİN BÜYÜLÜ DÜNYASI - 08/02/2021
Behçet Necatigil şiirlerinde Türkçenin büyülü dünyasıyla karşılaşmaya alışkın okur için şaşırtıcı değil.