• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Kültür Sanat Edebiyat Haber Gazetesi

Işık Tekin
ŞİDDET
26/08/2021

DÜNYA TARİHİNİN İLK ŞİDDETİ HABİL VE KABİL KARDEŞLER ARASINDA EŞ SEÇİMİ İLE YAŞANMIŞTIR   

          Şiddet nedir? Şiddet zevkli bir şey midir? İnsana zevk verir mi?

          Yanan Roma’yı lir çalıp şarkı söyleyerek seyreden çılgın imparator Neron, alevleri izlerken şiirinde ki dizeyi söylüyordu. ‘’ben yaşarken yeryüzünü alevler yalasın.’’

          (M.S.54-68) Roma imparatoru Nero Cladius Caesar Augustus Germanicus annesinin babasını öldürmesi ile tahta çıkmıştır. Ne trajiktir ki yıllar sonra o da annesini öldürecektir.

          Bir hayvanın doğası gereği avlanmak için şiddet göstermesi ne kadar kabul edilebilir ise bir insanın şiddete başvurması da o kadar kabullenilemez bir davranıştır. Saldırganlık insanın yapısında olan bir şey midir? Doğuştan mı gelir? Öğrenilmiş olup çevrenin etkisiyle mi ortaya çıkar?

          Hepimizin bir insan olarak istediği değer görmek ve kabullenilmektir. Değer görmediğiniz bir yerde ne hissedersiniz? Size değersizlik duygusunu yaşatan bir insana nasıl tepki verirsiniz? İnsanları saldırganlığa teşvik eden en güçlü duygu engellenmedir. Nerede bir engel varsa orada şiddeti buluruz.

          Şiddet hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da doğuştan gelmiştir. Yeteneğin geliştirilebildiği gibi şiddette zaman içinde çevresel etmenlerle gelişebilir. Şiddete meyilli bir insanın adaletsiz olduğunu söyleyebilir miyiz? Devletin güvenlik güçleri silah taşır. Gerektiğinde silah adaleti sağlar. Çünkü silah güçtür. Öyle ise kazanan güç şiddetin gücüdür.

          Peki, şiddete karşı kendimizi yönetebilir miyiz? Asla! Bu içimizde taşıdığımız uyuyan bir canavarsa, ne kadar büyüklük veya küçüklükte olursa olsun bir gün muhakkak bir yerde uyanacaktır.

          İradeli olmak insanı güçlü kılar. Tehlikelerden korur. Bu tür kişiler zamanın kıymetini bilir. Hayat değerlidir ve boşa yaşanmamalıdır. Sahip olacakları çoğaltmak güçlü bir iradeden geçer. Ve kendisini arzularının değil iradenin yönetmesi için planlamıştır. Böyle yaşayan birinin duvarlarını kırmak zor olsa gerek. Fakat bu ona saldıramayacağınız anlamına gelmez.

          Şiddetin kötülüğünü savunmaktansa şiddetten nasıl kaçabileceğimi öğrenmeyi yeğlerim. Çünkü modernlik ya da ilkellik arasında hiçbir fark gözetmeksizin yaşayan şiddet davranışı ki, bunu psikolojik tarzda türevlerini her kültürde görüyorken özellikle kadınların üstün olma, 1. Basamakta yaşama hırsları ile kendi hemcinslerini ezmek, yok etme istekleri karşısında, savunma duvarlarının güçlü olması şiddeti etkisiz hale getirebilir.

          Şiddet sonsuzluk içinde bağıran bir çığlıktır. Her gün duyduğumuz ya da seslendiğimiz bu ses yaşamın döngüsünde kulaklarımızdan varlığını hiçbir zaman eksiltmeyecektir. Küçük balığın büyük balığa yem olduğu bu düzende akıl ve keskin bir zeka insanı vezir de yapar rezilde yapar.

           İnsan insana yaşamanın ağırlığında doğal tabiatın bize sunduğu iyi, kötü tüm nimetleri olduğu gibi kabul etmek, her siper bir savunma ise her atakta bir eylemdir. Bunların yaşanışı, her nefesin varlığı kendinden sorumludur. İnsanın sonsözü kanunlardan önce ya da sonra ‘’güçlü insan başının çaresine bakan insandır.’’  


94 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖZGÜRLÜK KÖR KUYUDA Kİ SESİ DUYULMAYAN TAŞTIR - 02/10/2021
Gerçek nedir? Gerçek ne yaşıyorsan odur.
UYGARLIK, TARTIŞAN İKİ İNSANIN BİRBİRİNE TAŞ ATMAK YERİNE KÖTÜ SÖZ SÖYLEMESİ İLE BAŞLAMIŞTIR - 11/08/2021
uygarlık doğumdan ölüme dek sonsuz bir kıskançlıktır.
GERÇEK GERÇEKTİR - 12/07/2021
Eğer bir daha olmayacaksam neden bu kadar acı çekiyorum?
GERÇEKLERİN ER YA DA GEÇ ORTAYA ÇIKMAK GİBİ BİR ÖZELLİĞİ VARDIR-2- HİPNOZ - 20/06/2021
İnsan taşıdığı canı ömür boyu korumak isterken aşk uğruna hayatını feda etmesi, ölümün üstüne yürümesi ne gariptir.
GERÇEKLERİN ER YA DA GEÇ ORTAYA ÇIKMAK GİBİ BİR ÖZELLİĞİ VARDIR -1- - 30/05/2021
İnsan değişmeyen bir varlıktır. Siyah ve beyaz gibi...
''İNSANLARI KANDIRMAK, KANDIRILMIŞ OLDUKLARINA İKNA ETMEKTEN DAHA KOLAYDIR'' - 22/04/2021
Zengin ve fakir insanın tek ortak özelliği ikisinin de aynı Tanrı'ya inanmalarıdır.
NEŞELİ BİRİNİN, DAİMA NEŞELİ OLMAK İÇİN BİR NEDENİ VARDIR - 12/04/2021
İnsanın kişiliği mutluluk ve refahının nedenidir.
SAĞLIĞI FEDA ETMEK APTALLIĞIN EN BÜYÜĞÜDÜR. AKSİNE HER ŞEY ONDAN SONRA GELMELİDİR - 28/03/2021
Hayatta ki en önemli gerçek yaşamaktır.
AKLIN GÜZELLİĞİ BEDENİN GÜZELLİĞİNDEN ÜSTÜNDÜR - 14/03/2021
Güzellik nedir?
 Devamı