• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Kültür Sanat Edebiyat Haber Gazetesi

Öykü Penceresi
epazardanal.com

Anasayfa

İnebolu Kültür ve Sanat Derneğinin düzenlediği 2. Oğuz Atay Öykü Ödülü’ne son başvuru tarihi 30 Nisan 2022 olarak açıklandı.
88 yıldır aralıksız çıkan Varlık dergisi 1374. sayıya erişti. Varlık yine okunur bir dergi olarak saygınlığını koruyor.
Gazeteci Uğur Pişmanlık yönetiminde Tarsus'ta çıkan felsefe dergisi 108. sayısına erişti.
Şair, Yazar ve Akademisyen Salih Bolat vefat etti.
Kayseri'de yayınlanmakta olan kültür sanat ve edebiyat dergisi ÇINGI son sayısı çıktı. 12 yılda 71 sayıya erişen dergi şehirde çıkmakta olan son iki dergiden biri olma vasfını taşıyor. Çıngı dergisi KAYSEDAR adına çıkartılıyor.
Bildiride Ankara Öykü Günlerinin bu yılki odağı mültecilik ve göçmenlik konularına da temas etti: Bildiriyi Pakrat Estukyan yazdı.
Selim Tunçbilek ünlü şair Faruk Nafiz Çablıbel şiiri Han Duvarları üzerine bir yazı kaleme aldı yayınlıyoruz.
Değerli Tarihçi Süleyman KOCABAŞ'ın dil emperyalizmi konusunda kaleme aldığı yazısını yayınlayarak konunun önemine vurgu yapmak istedik.
Türkiye Yayıncılar Birliği, derinleşen ekonomik kriz ve artan döviz kuru sebebiyle zorlu bir dönemin içerisine giren yayıncılığımıza geleceğine dair acil eylem planı sundu. Birliğin açıklaması şöyle:
Peki yayınevlerine dosyalarımızı ulaştırırken nasıl bir yol ve yöntem izlemeliyiz?
Dünya edebiyatında olduğu gibi Azerbaycan edebiyatında da postmodernizmin felsefi-estetik kategorileri ve kendine özgü unsurları açıkça takip edilmektedir. Bu bağlamda özellikle Kemal Abdulla'nın eserinin farklı olduğunu belirtmek gerekir.
Yazma ve Yazarlık üzerine yapılmış filimlerden bir kısmını siz değerli takipçilerimizin dikkatine sunmak istedik.
Gölgesi ona gülüyordu! Ve o an anladı. İstediği şey oluyordu, yalnız kalıyordu, yapayalnız. Hayat denizinde hayallerine gömüldü öylece.
Şair Mustafa Uçurum Şair Hüseyin Akın ile Yolcu Dergisi için yaptığı konuşmayı https://mustafaucurum.blogspot.com'dan aldık. Şiirimizin iki güçlü şairinin söyleşisi önemli ve okunmaya değer olsa gerek.
Akalemler Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Selim Tunçbilek genç Hikaye yazarlarına okunacak hikaye kitapları listesi hazırladı.
O, bu toplumun kırılganlıklarını derinleştiren ve parçalanmışlığı kutsayan anlayışı değil, tarihsel bütünlük içinde topyekün tekâmülü eksen alacak şiirler kurar.
2018 yılıydı Kurtuluş ile Ege’de yolumuz kesiştiğinde. Bir şiir kitabı olduğunu duyduğumda “muhakkak okuyacağım” demiştim.
Misli Baydoğan'ın önemli eseri üzerine Selim Tunçbilek Yazı:
Haftanın Öyküsünde bu hafta okuyacağınız öykü Anıl Mert Özsoy İmzasını taşıyor. Fiko'nun Gömleği... İyi okumalar.
Bizim Kuşağın en önemli eğlencesi sinemaydı. Şimdi sinema z kuşağı tabir edilen günümüz insanında kişiye özel yapıya dönüşerek saltanatına devam ediyor.
 2