• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Kültür Sanat Edebiyat Haber Gazetesi

Öykü Penceresi
epazardanal.com

Anasayfa

Bir çok edebiyat meclislerinde iştirak etmiştir. 2017 yılında Hazar Yazarlar Birliyinde organize edilən şair Məhəmməd Bikalem gecesindeki müsabakada kazananlar sırasında yer almış, başarıları adeta her yıl üst-üste gelmiş, böylece 2018 yılında “İmadeddin Nesimi” festivalında lauriatı, 2019 yılında ise aynı müsabakanın qalibi olmuştur.
Neden sadece çok az sayıda kadın sinemacının adı akıllara gelir? En iyi film listelerinde neden ağırlıkla erkek yönetmenler yer alır?
Sanki ömrünün sonuna kadar doksan metrekarelik evin içine hapsolacak, zaman olgusu, inme inen yaşlı bir saatin zayıf dizlerinin çıkardığı tik taklardan ibaret kalacaktı. Düşünmek, kafa yormak ona göre değildi.
Mustafa Uçurum edebiyat dergilerini yazmaya dünyabizim.com için yazmaya devam ediyor.
Yıllardır gizli kalmış bu olay, dün Hürriyet’in kültür yazarı İhsan Yılmaz’ın yazısı ile yine Cihangir gündemine oturdu. O da Sefa Kaplan’ın yeni kitabından almış. Sefa Kaplan, Oğuz Atay’la ilgili yeni bir kitap yazmış, o olay orada anlatılıyormuş.
7 Mayıs 1824, Viyana. Aristokratlar ve şehrin entelektüelleri Viyana Kraliyet Tiyatrosu Burgtheater'da çok önemli bir etkinlik için, Ludwig van Beethoven'ın Dokuzuncu Senfonisi'nin prömiyeri için bir araya gelmişti.
Doğan Kitap Haftanın öyküsünü yayınladı: Nilüfer Açıkalın'ın Aynalar Sarayı Öyküsü "Aşktan gelmiş ama ne yazık ki aşk gelmemiş başına. Yetmezmiş gibi bir de insanların göz dikeni olmuş."
İmadəddin Nəsimi fəlsəfəsində ali kateqoriya olan İnsan problemi “Fəryad”da da mərkəzi problemdir. F.Səfiyeva B.Vahabzadənin həqiqət axtarışlarının yekununun insan olduğunu bildirir:
İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu genelge gönderdi.
Biçim denemeleri, Mehmet Aycı’nın şiirinde de anlamın görünür tarafıdır çoğu zaman. Bir diğer deyişle aruzda, hecede ve serbest nazımda farklı biçim arayışları, daha çok anlam arayışının bir sonucu olarak okunabilir onun şiirlerinde. Ancak biçim ve kimi zaman kelime oyunları öylesine bir yer bulmaz Aycı’nın şiirlerinde.
Türkiye’de aylık baskı sayıları bin civarında olan nitelikli edebiyat dergilerinin dilin ve kültürün oluşumunda ne derece etkin olduğu tartışılmaya değer bir konudur.
1 Mart Pazartesi akşamı yapılacak olan Öykü Günleri’nde açılış sunuşu Pelin Buzluk tarafından yapılacak. Daha sonra Niyazi Zorlu’nun yönlendiriciliğinde Ayşegül Devecioğlu ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.
Beste Bekir Alman Şairi Heinrich Heine'den iki şiir çevirisini yaptı.
Yazarın altıncı kitabı olan Mehmet Âkif Ersoy kitabı kendini “Asım’ın Nesli” bir nesil yetiştirmeye adamış bir eğitimcinin adanmışlık eseridir.
Bursa Uludağ Üniversitesi, İstiklâl Marşımızın kabulünün 100. yılını kutlamak ve Marşımızın yazarı Milli Şair Mehmet Âkif Ersoy’u anmak için sempozyum düzenleyecek.
Pen yazarlar Derneği tarafından her ay açıklanan ayın kitabında şubat ayın kitabı belli oldu.
Bazen yazmak bana zor geldiğinde, ihtiyaç duyduğum cesareti bulmak için kendi kitaplarımı okurum ve o zaman onları yazmanın da bana hep zor, hatta bazen imkânsız geldiğini hatırlarım.
 4