• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Kültür Sanat Edebiyat Haber Gazetesi

Öykü Penceresi
epazardanal.com

Anasayfa

Şiir önce şairin sonra da okurun kalbine dokunmalı.
Post-yapısalcı felsefe salt bir felsefe konumu olmaktan öte dilbilimden yazın kuramına, toplumbilimden insanbilime, ruhbilimden göstergebilime pek çok disiplinin bir araya geldiği ortak bir düşünme düzlemidir.
Haydar Aliyev Fondunun sunumuyla Nesimi festivalında Hazar Yazarlar Birliğini temsilen lauriyat adı kazanmıştır.
2013 yılından Azerbaycan Yazarlar Birliğinin üyesi olmuş, 2014 yılındaysa Bakü Slavyan Üniversitesinin Yaratıcılık fakültesini bitirmiştir.
Ekibin başı olan ve daha önceden tanıdığımız bey bizi karşıladı. Tedirgin gözlerle grubun diğer üyelerini inceledim.
Mustafa Uçurum dünya bizim için yazmış.
Siyonist Irkçılık” daha Filistin’de Yahudi krallıkların   kurulmaya  başlandığı  zamandan  M. S 132’ye kadar hep “ırkçılık ve bir ırkın üstünlüğü” etrafında cereyan etmiştir.
Yunus Emre'ye ait olduğu sanılan yeni bir divan Vatikan kütüphanesinde tesadüfen bulundu.
John Steinbeck, yazar kimliğinin yanı sıra aynı zamanda bir baba.
Dr. Binnur Çelebi'nin Kaleminden Emine Işınsu
Türkiye edebiyatının güçlü kalemlerinden yazar Emine Işınsu vefat etti.
İstanbul her defasında olduğu gibi beni gerçeğiyle sarstı. Metroyla yayamın evine giderken uzaktayken hasretini duyduğum şeylere kavuşmak için İstanbul’da ne çok çaba harcamam gerektiğini hatırladım.
Tarık Tufan "Fırtına Cemal" hikayesi haftnın hikayesinde..
On üçüncü Gün asla kutsanacak bir kitap değildir. Onu kutsamak isteyenler olduğu gibi lanetlemek isteyenlerde olacaktır. Sevinç Çokum’un bana yazdığı bir notta ifade ettiği gibi "Bize düşen aydınlığa doğru yürümektir."
Akalemler dergisi çıkışında her ne kadar iddialı bir dergi görüntüsü çizmemiş olsa da ürün odaklı bir dergi olma vasfını hep korudu. Edebiyatın türleri konusunda kıymetli örnek metinler yayınlayarak dikkat çekmekle kalmayıp kendinden söz ettirmeyi de bildi.
“Siz, bizim gazeteyi okuyor musunuz?”
Şair bir fikri ifade ederken bu türlü renkler kompozisyonundan en uygun olanını, en yakışanını seçmeyi becermeli ve seçdiyi içeriği yanısıra eruz kriterlerine adapte etmeyi bilmelidir.
Sabahattin Ali'nin 1945 yılında yayınladığı Millet Yutmuyor başlıklı yazısı doğan kitap tarafından haftanın öyküsü olarak seçildi. Hikaye tek parti döneminin eleştirisi olarak mı okunmalı? Usta hikayecinin eserini siz okurlarımız için yayınlıyoruz.
Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Veba Geceleri ile ilk kez D&R Instagram sayfasının canlı yayınına katılarak sunucu ve televizyoncu Oylum Talu’nun sorularını yanıtladı. Çok sayıda izleyicinin takip ettiği program samimi bir söyleşiye dönüştü.
Dil olgusunu duygu, düşünce, davranış ve bunların hepsini kapsayan ahlâk ve dünya görüşünün karşılığı olarak tanımlayabiliriz.
 3