• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Edebiyat Gazetesi

Kültür Sanat Edebiyat Haber Gazetesi

Öykü Penceresi
epazardanal.com
Işık Tekin
YETENEK
31/07/2022

                 Gerçekleştirdiği hiçbir savaşı kaybetmeyen yenilmez hükümdar Cengiz HAN dünya tarihinin en başarılı askeri lideriydi. Talihsiz çocukluğunun esaretine boyun eğmeden Moğol İmparatoru olmayı başarmıştır. Dünyanın en acımasız, en gaddar hükümdarı olarak tarihe adını yazdırmıştır.

    Yaşadığımız hayatı sorguladığımızda yapmamız gerekeni değil de neyi yapmamamızı düşündüğümüzde başarıya giden yolu bulmaz mıyız? Yetenek başarının ilk basamağıdır. Fakat gösterilmeyen gayret,  yeteneğin ilerlemesine olanak vermez. Dünyada birçok yetenek sahibi kişi cesaretsizlikleri yüzünden muvaffak olamamışlardır. Zirvede olmakta değildir ast olan önemli olan zirvede kalabilmeyi muhafaza etmektir. Çünkü başarılı olmak, bu başarıyı devam ettirmek ya da başarısız olmak insanın kendi kişiliği ile iniltilidir. 

     Ağustos Böceği ile Karınca’nın hikayesi herkesin bildiği bir masaldır. Bu masalda Karınca çok çalışkan bir karakterdir. Ağustos Böceği ise tam tersi çok tembel bir karakterdir. Masal da Ağustos Böceği bütün yaz saz çalıp eğlenirken arkadaşı Karınca bütün yaz çalışıp yemek toplar. Kış gelip çattığında ise aç kalan Ağustos Böceği arkadaşı Karınca’dan kendine yemek vermesini ister. Çalışkanlığın ve tembelliğin tema alındığı bu masalda Karınca için çok yetenekli bir karakter diyebilir miyiz? Hayır! Bu yüzdendir ki yetenek diye bir kavramın olmadığı, insanın kendi yaşam koşullarını kişiliğinin özellikleriyle oluşturduğu sonucuna varmış oluruz.  

     Zaafların, keyfi sefanın hüküm sürdüğü alışkanlıklara ruhunu teslim etmiş bir bedenin sonu baştan bellidir. O zaman dünya da yeteneksiz insan var mıdır? Bu soruya Sydney SİMİTH’in dediği gibi ‘yetenek sadece başlangıç noktasıdır.’  Diyerek cevap verebilirim.  



129 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

VİCDAN - 31/08/2022
vicdanınızın sesi size ne söylerse söylesin sizin inandığınız doğru, inanmak istediğiniz doğrudur.
KONUŞMAK - 17/07/2022
Hatta sözcükler ilaç gibidir. Fakat yanlış kullanılan bir ilaç nasıl zehre dönüşebilirse sözlerde aynı şekilde insanlar için zehre dönüşebilir.
YAŞAMAK GÜZELDİR - 30/06/2022
Her insanın hayatı bir romandır.
FELSEFE NEDİR? KARINCALAR DÜŞMANLARINI ASLA UNUTMAZLAR - 29/05/2022
zincire vurulmuş hayatlarımızda geçip giden zaman olsa da yaşam geriye doğru yaşanır.
ÇİRKİNLİĞİN DOĞUŞU - 30/04/2022
güzel gördüğümüz her şeyin çirkinliğe bir yatkınlığı vardır
KARAKTER - 24/03/2022
Bir insanın karakteri onun kaderidir.
DOSTLUK - 25/02/2022
Dost, insanın bir ikinci kendisidir.
ADALET - 20/01/2022
İnsanlar arası eşitsizlikleri kabul ettirmek zorbalık gerektirir.
HAYVANLAR İNSANLARDAN MERHAMETLİ MİDİR? - 30/12/2021
Dünyada hayvanlar birbirine saldırmayı bıraktığında insanlarda birbirine saldırmayı bırakmış olacaktır.
 Devamı